TEDxVSE University: From Theory to Market
Start: | Tuesday 25. Nov 2025, 16:30 |
---|---|
End: | Tuesday 25. Nov 2025, 23:00 |
Jazyk události: | angličtina |
Place: | VŠE |
Contact person: | Kateřina Macháčková |
ČJ
TEDxVSE University: From theory to market
Do kampusu VŠE míří výjimečná akce — TEDxVSE University. Pod heslem “From Theory to Market” se 25. listopadu 2025 od 16:30 do 23:00 na Žižkově uskuteční večer plný inspirativních myšlenek, příběhů a setkání.
TED je nezisková organizace, jejímž posláním je šířit hodnotné myšlenky po celém světě. Zkratka TED znamená Technology, Entertainment, Design. V duchu TED a sdílení hodnotných myšlenek je TEDx programem lokálních akcí, které jsou organizovány nezávisle, ale se stejným posláním — spojovat lidi prostřednictvím zážitků plných inspirace, růstu a sdílení.
Co vás čeká:
- více než 12 řečníků z řad akademiků i absolventů VŠE
- každá přednáška: do 15 minut — krátce, dynamicky, k věci
- doprovodný program
- jazyk akce: angličtina
Vstupenky od 1. října v prodeji přes GoOut. Pro studenty a zaměstnance VŠE navíc 100 vstupenek zdarma.
TEDxVSE je jedinečná příležitost zažít svět “ideas worth spreading” přímo na univerzitní půdě. Přijďte načerpat energii, inspiraci a možná i odvahu posunout vlastní nápady blíž k realitě.
Více informací se dozvíte zde: https://www.tedxvseuniversity.com/
Partnerem akce je The Miners
EN
TEDxVSE University: From Theory to Market
A unique event is coming to the VŠE campus — TEDxVSE University. Under the motto “From Theory to Market”, on November 25, 2025, from 4:30 PM to 11:00 PM in Žižkov, you can look forward to an evening full of inspiring ideas, stories, and encounters.
TED is a nonprofit organization whose mission is to spread valuable ideas across the world. The acronym TED stands for Technology, Entertainment, Design. In the spirit of TED and the sharing of ideas worth spreading, TEDx is a program of locally organized events that are independently run, but share the same mission — to connect people through experiences full of inspiration, growth, and exchange.
What awaits you:
-
more than 12 speakers from among VŠE academics and alumni
-
each talk: up to 15 minutes — short, dynamic, to the point
-
accompanying program
-
event language: English
Tickets available from October 1 via GoOut. Additionally, 100 free tickets are reserved for VŠE students and staff.
TEDxVSE is a unique opportunity to experience the world of “ideas worth spreading” right on university grounds. Come recharge with energy, inspiration, and maybe even the courage to bring your own ideas closer to reality.
More information: https://www.tedxvseuniversity.com/
The event is partnered by The Miners.
